Kaliforniya Solucanı Nedir ve Nasıl Üretilir?

Kaliforniya Solucanı Nedir ve Nasıl Üretilir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı, halkalı solucan sınıfında bulunan Lumbricidae ailesinin 8 türünden birisi olan toprak solucanıdır. Latince adı Eisenia Foetida olmasına rağmen ilk defa Kaliforniya Enstitü’nde kültüre alınmasından dolayı kırmızı kaliforniya solucanı olarak adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri boyunca, Avrupa’nın ve dünyanın birçok farklı bölgesinde, özellikle bataklıklar ve göletler olmak üzere sığ kıyılarda ve çamurlu çökeltilerde yaşamaktadır.

kırmızı kaliforniya solucanı

Kaliforniya Solucanı ilk olarak yaklaşık 85 yıl önce abd, 50 yıl önce avrupa ülkelerinde, 30 yıl önce israil’de üretilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ilk 2000 yılının başlarında üretilmiştir. Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretmek sanılanın aksine kolay değildir. Yaşam ortamı sıcaklığı 15 – 32°C olmalıdır. Sağlıklı olmaları, üremebilmeleri ve üretim yapabilmeleri için ideal sıcaklık 22 – 25°C arasında sabitlenmelidir.

Uygun şartlarda ortalama 5 yıla kadar  yaşayabilirler. 1000 solucan günde ortalama yarım kilo gübre üretir.  Kırmızı Kaliforniya solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve 0°C sıcaklıkta  hayatta kalabilirler,  20°C solucanların üretimi ve çoğalmaları için en ideal sıcaklıktır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri Nelerdir?

  • Koyu kırmızı renktedirler.
  • Derileri sayesinde nefes alırlar.
  • Uygun şartlar sağlandığında ortalama 5 yıl yaşayabilirler.
  • 1000 solucan ayda ortalama 2,4 kg. humus (gübre) üretir. (Bazı sitelerde 2000 solucan gübde 1 kg gübre üretebilir yazmakta Kesinlikler yanlış ve yalan bilgidir.)
  • Her bir solucan yılda ortalama 1500 yumurta (koza) bırakır.
  • Güneş ışığını sevmezler ve doğrudan aldıkları taktirde kısa bir süre içerisinde ölürler.
  • Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit) ve her biri gübre üretimi yapar.
  • Günde ortalama 0,8 gr mama tüketirler.
kırmızı kaliforniya solucanı

kırmızı kaliforniya solucanı

Kaliforniya solucanlarının en önemli özelliklerinde biride çok çabuk üremeleridir. Ortalama üç dört ay içinde sayılarını ikiye katlayabilirler. Yumurtlayarak çoğalırlar ve bir solucan yılda yaklaşık olarak 1500 civarında yumurta bırakır, her bir yumurtadan 1 ile 21 arası solucan yavrusu çıkar. Yumurtaları limona benzeyip büyüklüğü ortalama mercimek tanesi kadardır. Yetişkin  solucanlar  yaklaşık üç dört ay sonra üreyerek sayılarını uygun şartlarda 20 katına kadar çıkarabilirler.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Ürer?

Solucanlar yaklaşık 4-8 hafta içinde cinsel olgunluğa erişirler (Not: bu tespit laboratuvar koşullarında yapılan deneyler sonucunda elde edilmiştir ve ayrıca tüm koşulların optimum olması durumunda üretim sistemlerinde de mümkün olabilmektedir.) Kırmızı kaliforniya solucanları hem erkek hem dişi üreme organlarını birlikte bulundururlar, yani çift üreme organları vardır. Çiftleşme süreci Temmuz-Ekim ayları boyunca sessiz, ılık ve nemli gece boyunca veya güneş doğmadan önce sabah boyunca gerçekleşir. Birkaç saat boyunca sürer. Çiftleşme sırasında bol miktarda mukus salgılayarak sperm transferi gerçekleştirirler.

Çiftleşme sonrasında kokonlar oluşur, kokonlar mercimek tanesi büyüklüğünde ve limona benzer. Solucanlar uygun  şartlarda bir yılda ortalama 16-20 katına kadar çoğalabilirler. Solucanların oluşturduğu kokonlardan ortalama 3 hafta içinde beyaz renkte ve 2 mm boyunda minik solucanlar çıkmaya başlar. Yumurtadan yeni çıkmış olan solucanlar ortalama 2 ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve yavru yapmaya başlar. Ortam sıcaklığı 20-25 derecede sağlandığı sürece üremeye devam ederler. Kaliforniya solucanları ortalama 4-5 yıl yaşarlar. Yetişkin bir solucanın ortalama ağırlığı 0,8-1 gr arasındadır, ortalama günde kendi ağırlıkları kadar besin tüketirler ve kendi ağırlıklarının yarısı kadar  organik solucan gübresi üretirler.

solucanların üremesi

Solucan Yumurtası

Çiftleşme ve üreme her bir solucanda gerçekleşen ayrı süreçlerdir. Dış cinsel organları yok ama içerisinde spermlerin yer aldığı cinsel gözenekleri vardır. Doğurganlık bezleri boşalma ihtiyacı duyduğu zaman yalnızca içgüdüsel olarak tahrik olan solucanlar, şeritlerini bir araya getirecek ve öylece kalmalarını sağlayan bir pozisyon arayışı içerisine girerler. Böylece, oldukça hareketsiz bir biçimde en azından 15 dakika kalırlar. Bu zaman boyunca, karşılıklı olarak sperm değiş tokuşunu gerçekleştirirler. Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Çiftleşme testisler olgunlaştığında meydana gelir. Çiftler clitellum’un yapışkan salgısı ve aksesuar bezlerinin salgısıyla birbirlerine kenetlenirler. Karşılıklı tohumlama sonrası çiftler birbirlerinden ayrılırlar.  Kokon üretimi ise çiftleşme sonrasında ve yumurtalıklar olgunlaştığında meydana gelir.

Bazı türler çiftleşme için yüzeye çıkarlar ve çiftleşme yaklaşık 1 saat sürebilir. Birleşme esnasında solucanlar dış uyaranları engellerler ve örneğin ışık veya dokunma gibi durumlara cevap vermezler. Çiftleşme esnasında bol miktarda mukus salgılarlar ve birbirlerine sıkıca baskı yaptıklarında sperm transferiş gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir