Kırmızı Kaliforniya Solucanı ⋆

Category Archives: Kırmızı Kaliforniya Solucanı

🐛 Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi – Solucan Nasıl Ürer

Solucan Üremesi
Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi; Solucanlar yaklaşık 4-8 hafta içinde cinsel olgunluğa erişirler (Not: bu tespit laboratuvar koşullarında yapılan deneyler sonucunda elde edilmiştir ve ayrıca tüm koşulların optimum olması durumunda üretim sistemlerinde de mümkün olabilmektedir.) Kırmızı kaliforniya solucanları hem erkek hem dişi üreme organlarını birlikte bulundururlar, yani çift üreme organları vardır. Çiftleşme süreci Temmuz-Ekim ayları boyunca sessiz, ılık ve nemli gece boyunca veya güneş doğmadan önce sabah boyunca gerçekleşir. Birkaç saat boyunca sürer. Çiftleşme sırasında bol miktarda mukus salgılayarak sperm transferi gerçekleştirirler. 

🐛 Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı, halkalı solucan sınıfında bulunan Lumbricidae ailesinin 8 türünden birisi olan toprak solucanıdır. Latince adı Eisenia Foetida olmasına rağmen ilk defa Kaliforniya Enstitü’nde kültüre alınmasından dolayı kırmızı kaliforniya solucanı olarak adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri boyunca, Avrupa’nın ve dünyanın birçok farklı bölgesinde, özellikle bataklıklar ve göletler olmak üzere sığ kıyılarda ve çamurlu çökeltilerde yaşamaktadır.

kırmızı kaliforniya solucanı

Kaliforniya Solucanı ilk olarak yaklaşık 85 yıl önce abd, 50 yıl önce avrupa ülkelerinde, 30 yıl önce israil’de üretilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ilk 2000 yılının başlarında üretilmiştir. Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretmek sanılanın aksine kolay değildir. Yaşam ortamı sıcaklığı 15 – 32°C olmalıdır. Sağlıklı olmaları, üremebilmeleri ve üretim yapabilmeleri için ideal sıcaklık 22 – 25°C arasında sabitlenmelidir.