Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur ve Maliyeti

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur ve Maliyeti

Solucan Gübresi Tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan gübresi üretmek isteyenler kesinlikle Kırmızı kaliforniya solucanı kullanmalılar. Bu solucanlar çok hızlı üreyebilme ve gübre üretiminde en fazla verim sağlayan türdür. Bu nedenle gübre üretimi tesisi kurmak istiyorsanız küçük maliyetlerle üretim tesisi kurup daha sonra hızlı bir şekilde kurduğunuz tesisi büyütebilirsiniz.

1- Kapalı Üretim Alanı

Solucanlar güneş ışığına maruz kalmamalılar bu sebepten dolayı kapalı, zemini beton kaplı (solucan mamasına ve gübreye hiçbir yabancı canlı veya materyal karışmaması için) mümkünse betonarme yoksa yalıtımlı çatırda üretim için uygundur.

2- Üretim Havuzu

Üretim Havuzu kimyasal içermeyen sert plastik veya ahşap olmalıdır. Tavsiyem plastik kullanılması hem hafif hemde uzun ömürlü oluyor. Metal havuzlarda üretim yapmak mümkün değildir. Üretim için 120×120 cm havuzlar idealdir.

solucan gübresi üretim tesisi

solucan gübresi üretim tesisi

Bu ölçülere sahip bir üretim havuzuna 10 bin adet solucan bırakmanız idealdir. Eğer imkanınız yoksa bu tür yerden yüksek üretim havuzu kullanmak zorunda değilsiniz. Zemin beton kaplıysa yere ince uzun mezar yığını yaparak üretime başlayabilirsiniz.

3- Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Üretim tesisi kurarken ticarete hemen başlamayı düşünüyorsanız en az 100 bin adet solucanla başlamanızı tavsiye ederim. Sıra solucanları havuzlara yerleştirmeye geldi. solucanlar havuza nasıl yerleştirilir bilmiyorsanız  Solucan Gübresi Nasıl Üretilir başlığında anlattım bunu.

solucan gübresi üretim tesisi

solucan gübresi üretim tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kabaca Maliyet Hesabı;

Kapalı alanı var sayıyorum çünkü alan maliyeti büyük değişkenlikler göstermektedir. 100 bin adet Kaliforniya solucanı fiyatı 10 bin TL. Üretim havuzu 100 bin adet solucan için 10 m2’lik üretim havuzuna ihtiyacınız var. Üretim havuzunun uzunluğa alanın yapısına göre uygun ölçülerde belirlenebilir. Maliyeti bin TL civarı siz bunu kimyasallardan arındırılmış varil kullanarak neredeyse sıfıra düşürebilirsiniz. Varilleri dik olarak kullanmayın çünkü çok dar olur, varilleri ortadan keserek ikiye ayırın böylelikle çok daha geniş alan olur solucanlar için. Sıra mama maliyetinde 1.200 kg taze sığır gübresi 900 TL civarında köylerde hayvancılık yapanlardan gübreyi ücretsiz temin edebilirsiniz.

Burumda ortalama maliyet; 11.900 TL. Tabi bunu solucan sayısını azaltarak çok daha ucuza da yapabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi yazımda anlatacaklarım bu kadar. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

7 Responses to Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur ve Maliyeti

 1. Ben evimin bodrumunda 5bin solucanla başladım sadece solucanlar masraf oldu yani başlangıç için yeriniz varsa masrafsız bir iş

 2. Solucan dedi ki:

  Üretim tesisi konusunda verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler 😀

 3. gübreci dedi ki:

  solucan gübresi üretim tesisi için ben 15bin tl ile başladım satışada başladım fakat iş kolay gibi görünse de aslında zor. Ki mesele gübreyi üretmek değil, üretilen gübreyi satabilmek. Bundan da önemlisi satılan gübrenin devamını getirebilmek. İşe yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem ürettiğiniz gübreyi satmayı düşündüğünüz kişilerle onlara gübreden bahsedin solucan gübresiyle ilgili düşünceleri nedir öğrenin.

 4. Koray duran dedi ki:

  İyi̇ günler kolay gelsi̇n. Bi̇zlerde bu i̇şler uğraşiyoruz 2 seneye yakin. Konya merkezde yapiyoruz düşünmek i̇steyen almak i̇steyen yapmak i̇steyen danişmak i̇steyen tüm arkadaşlara yardimci oluruz . Koray duran 05397991332

 5. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar önce başarılar kolay gelsin kolay gözüksede zahmetli bi işe benziyo bende biraz araştırdım kapalı yerim var ama çok bilgim yok yapmak istiyorum tavsiyelerinizi beklerim

  • emreqelmez dedi ki:

   Merhaba ahmet bey; dediğiniz gibi kolay görünüyor ama zahmetli bir iş. daha doğrusu zahmetsiz iş yok bence. kapalı alanınızın olduğunu söylemişsiniz. öncelikle benim size tavsiyem gübre üretimine başlamadan önce 3-5 bin solucan alıp onlara bakmayı öğrenin. hiçbir şey bilmeden üretim yapmak isterseniz solucanları öldürebilirsiniz (hastalık, yanlış beslenme gibi sebeplerden dolayı). öncelikle solucanlara bakmayı öğrenin daha sonra solucanların sayısını yükselterek üretime başlayın. bu arada söylemeyi unuttum ilk aldığınız solucanlardan elde ettiğiniz gübre az olacak ama yinede satış yapmak istediğiniz kişilerden birine numune olarak vermenizi tavsiye ederim.

 6. KORAY DURAN dedi ki:

  KONYA MERKEZDE BU İŞİ YAPIYORUZ HER KONUDA YARDIMCI OLURUZ. SOLUCAN VE SOLUCAN GÜBRESİ SATIŞLARIMIZDA VARDIR UYGUN FİYATLARLA. KORAY DURAN 05397991332

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir