Solucan Gübresi ⋆

Category Archives: Solucan Gübresi

Organik Solucan Gübresi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Solucan Gübresi

100% Organik Solucan Gübresi Nedir; sebze, gıda veya fermente edilmiş atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir.
Solucan Gübresi‘nin dünyadaki yaygın ismi Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir.

Suda çözünen besin maddeleri içeren solucan gübresi, besin açısından zengin, organik bir gübre ve toprak bakım ürünüdür. Vermikomposting genellikle çiftçilikte ve küçük ölçekli sürdürülebilir, organik tarımda kullanılan organik gübrenin besin açısından zengin bir kaynağı olarak bilinirken, vermikülasyon işlemi, dünya çapında kanalizasyon ve atık su tesislerinde organik atıkların tedavisi olarak araştırılmaktadır.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur ve Maliyeti

Solucan Gübresi Tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan gübresi üretmek isteyenler kesinlikle Kırmızı kaliforniya solucanı kullanmalılar. Bu solucanlar çok hızlı üreyebilme ve gübre üretiminde en fazla verim sağlayan türdür. Bu nedenle gübre üretimi tesisi kurmak istiyorsanız küçük maliyetlerle üretim tesisi kurup daha sonra hızlı bir şekilde kurduğunuz tesisi büyütebilirsiniz.

1- Kapalı Üretim Alanı

Solucanlar güneş ışığına maruz kalmamalılar bu sebepten dolayı kapalı, zemini beton kaplı (solucan mamasına ve gübreye hiçbir yabancı canlı veya materyal karışmaması için) mümkünse betonarme yoksa yalıtımlı çatırda üretim için uygundur.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Hangi Solucan Türü Kullanılır?

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Solucan Gübresi Üretimi için Kırmızı kaliforniya solucanı kullanılır. Bunun sebebi Kırmızı kaliforniya solucalarının çok hızlı üreme ve gübre üretebilme yetenekleridir. Solucan Gübresi Üretimi için;

1-) Karanlık veya direkt güneş almayan bir ortam gerekli.

2-) Solucanları koymak ve gübre üretimi yapmak için alan (compost box);

a) Sürekli Akış Sistemi (Daha çok ticari üretim için kullanılıyor)

b) Ahşap kutu en az 120×120 cm hiçbir kimyasal kalıntı olmayacak.

c) Big Bag Çuval

d) Mezar yığını yerde üretim

e) Evde üretim için; Varil, Kova, Akvaryum vb. kimyasal bulundurman plastik, cam, ahşap malzemeler.